Close x

Important Information for Downloads

Not yet registered? Registered users have access to the quickest possible download speeds and can also access additional community features such as our "Download Alert", which automatically notifies you when a new version of this software is available. Registration is both free and simple!

Register Now Download Software Now

BookMarks

BullZip PDF Printer 9.7.0.1592 Download

Editor's Rating
5.0
User's Rating
Not Rated
Downloads:
1951
Author:
Bullzip
Date added:
April 11, 2013
Language:
English
License:
Freeware
Operating systems:
Win XP/Windows Vista/Win 2000/Win 2003 Server/Win 2008 Server/Windows 7/Windows 8
File size:
4.7MB
Checksum:
ac0238886f8c034a26f7d4e1a97e2de0

BullZip PDF Printer Download Info

BullZip PDF Printer
BullZip PDF Printer is a virtual printer for PDF files.

After the installation of this software, you can "print" documents from any application into PDF files. PDF printer appears in the Printdialog as destination printer. Just chosse it, and click "print".

If you wish, the PDFs can be encrypted or watermarked.

While the installation, the setup will install the ghostscript-libraries. Without, BullZip PDF Printer won´t run.

This tool was recommended by nadez


loadion.com provides safe and secure software. We encourage you, however, to determine whether this product or your intended use is legal in your country. If you have any problems or concerns, please report it to the loadion.com team.

Publisher's Website:

Editor's Review

Znáte to — nahrajete si dokument z programu MS Word či MS Excel na flashdisk a jdete si ho k někomu vytisknout. Dost často se však dokument vytiskne s rozhozeným formátováním, takže tabulky jsou pak rozdělené na více stránek, popisky k obrázkům jsou na jiné stránce než obrázky a podobné radosti.
Tento problém se netýká pouze programů od Microsoftu, ale děje se tak obecně. Pokud se nějaký produkt vyvíjí několik let, podobným problémům se lze jen těžko vyhnout. Řešením je nepoužívat nativní formáty těchto programů (tedy například DOC či XLS), ale přenášet tyto programy v hojně rozšířeném formátu PDF.
Zejména studenti tento program jistě ocení, protože nění nic horšího, než když si člověk potřebuje na poslední chvíli vytisknout svou práci, a ta se vytiskne úplně jinak, než si člověk představoval. Tento program představuje vynikající řešení, jak podobným problémům předcházet. Nastavení přitom nemusí člověk provádět vůbec žádné, takže jeho použití zvládne i začátečník.

Publisher's Website:

Current User Rating

Unfortunately there are no Reviews currently available for this download.